Sektioner

Svenska Tandsköterskeförbundet har sju sektioner som arbetar med olika specialiteter inom tandvården.

De flesta sektioner har en fadder från styrelsen. Faddrarna hittar ni under kontaktpersonerna för respektive sektion. Tag gärna kontakt med faddrarna om ni har frågor eller funderingar.

Käkkirurgiska sektionen
Ordförande: Mia Blom
E-post: mia.blom@ukkc.se
Fadder:

Ortodonti sektionen

Ordförande: Anne-Cathrine Bengtsson
E-post: ann-catrine.bengtsson@regionhalland.se
Fadder: Marie Udén,  udenmarie@gmail.com

Parodontologiska/Endodontiska sektionen
Ordförande: Katarina Löwenbeck
E-post: katarina.lowenbeck@vgregion.se
Fadder: MonaLill Hulander,  mhhulander@hotmail.com

Pedodonti sektionen
Ordförande: Eva Jansson
E-post: eva.c.jansson@sll.se
Fadder: MonaLill Hulander, mhulander@hotmail.com

Sektion för Protetik och Bettfysiologi
Ordförande: Carin Esseus
E-post: carin.esseus@dll.se

Fadder: MonaLill Hulander, mhulander@hotmail.com

Sjukhustandsköterske sektionen
Ordförande: Marie Louise Lissborg
E-post: marie-louise.lissborg@vgregion.se

Fadder:

Tandhygienist sektionen
Ordförande: Gunnel Stockman
E-post: gunnel.stockman@vgregion.se
Fadder: MonaLill Hulander, mhulander@hotmail.com